Stomatologia dla dorosłych i dzieci

Kobieta podczas zabiegu na zęby
5 (100%) 35 vote[s]

Stomatolog wydaje się być jednym z najbardziej stresujących zawodów. Pacjenci często obawiają się bólu i braku empatii, a przecież współczesne narzędzia i metody diagnostyczne zapewniają wysoką jakość usług dentystycznych.

STOMATOLOG A LEKARZ – DENTYSTA

Używane naprzemiennie nazwy oznaczają to samo: w zasięgu wiedzy i kompetencji specjalistycznego lekarza w gabinecie jest zaradzenie problemom zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Niezależnie od tego czy wybierzemy się do stomatologa, czy do dentysty, możemy poddać się fachowym badaniom i pełnej diagnostyce. Najważniejsze działy stomatologiczne to:

  • Stomatologia zachowawcza – polega m.in. na usuwaniu chorych tkanek i odbudowie zębów.
  • Ortodoncja – zajmująca się korygowaniem i polepszeniem estetyki jamy ustnej.
  • Protetyka – uzupełnia tzw. ubytki, czyli braki tkanek.
  • Chirurgia szczękowo-twarzowa- dotyczy operacji schorzeń jamy ustnej i obszarów twarzy, głowy, czaszki.

STRACH PRZED DENTYSTĄ

Strach przed dentystą jest naturalny i pojawia się już w dzieciństwie. Często niestety nie jest on likwidowany wraz z okresem dojrzewania i wchodzeniem w dorosłość. Z tego powodu wielu pacjentów rezygnuje z wizyt – zwłaszcza profilaktycznych. Profesjonalny i doświadczony lekarz dentysta umożliwia jednak komfortowe warunki i na bieżąco wyjaśnia pacjentom kwestie badania, planu leczenia i podejmowanych działań.

ZNIECZULENIE U DENTYSTY

Każdy człowiek ma inny próg odczuwania bólu, ale wykorzystanie znieczulenia jest zalecane wszystkim pacjentom. Znieczulenie u dentysty, choć samo w sobie, wywołuje krótkotrwały dyskomfort, tego rzeczywistego dyskomfortu i bólu pomaga całkowicie uniknąć. Znieczulenie jest szczególnie wskazane podczas leczenia kanałowego i wszystkich wizyt dziecięcych.

OPRYSZCZKA A DENTYSTA 

Opryszczka u dentysty to rzeczywiste przeciwwskazania do wizyty. Wszelkie zmiany w obrębie kącików ust tj. opryszczka wargowa wykluczają ingerencje w okolicach jamy ustnej. Zarażone i często obolałe miejsce jest szczególnie wrażliwe, a dodatkowe działania mogą namnażać wirusów i rozprzestrzenić je.

STOMATOLOG DZIECIĘCY

Wielu rodziców zastanawia się czy istnieje jakiś specjalny dentysta dla dzieci? Usługi stomatologii dziecięcej są skierowane ku dzieciom nie tylko pod względem odpowiednich zabiegów (tj. fluoryzacja, lakowanie, leczenie próchnicy czy wyrywanie zębów mlecznych), ale też szczególnej troski o ich samopoczucie i kształtowanie opinii.

Niektóre z gabinetów wprowadzają w tym celu propozycję wizyt adaptacyjnych – zmniejszają strach i przygotowują do systematycznego, życiowego leczenia. Warto pamiętać, że każdy stomatolog jest przygotowany do pracy z dzieckiem. Dzięki temu wizyta u dentysty może kojarzyć się z czymś przyjemnym. Jeśli dziecko wykazuje nadmierny strach, skorzystajmy z usług lekarza, który pracuje wyłącznie jako stomatolog dziecięcy.

DENTYSTA DLA DZIECI WYTŁUMACZY HIGIENĘ

Zaletą wizyt w gabinecie dentystycznym już od najmłodszych lat jest szczegółowe wytłumaczenie dziecku prawidłowej higieny jamy ustnej. Zdjęcia, plansze, odlewy gipsowe i inne rzeczy dostępne u stomatologa zobrazują konieczność dbania o zęby. Wyjaśnią także podstawowe zjawiska zachodzące w obrębie zębów.

WIZYTA U DENTYSTY – JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO?

Dobre przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty jest zadaniem świadomego rodzica. Zapoznawanie dziecka z zakresem zadań i korzyściami jakie przynosi leczenie dentystyczne może zminimalizować obawy. Ważną rolę odgrywa też dzielenie się doświadczeniem i przedstawianiem swoich wizyt u stomatologa – dzieci od wczesnego wieku chcą naśladować rodziców, a dawanie przykładu na tym obszarze na pewno pomoże. Tłumaczenie, że stomatolog leczy i uśmierza ból, a nie wywołuje go, jest podstawową kwestią, którą trzeba poruszyć.

3 Replies to “Stomatologia dla dorosłych i dzieci”

  1. to jest normalne ze dzieci ciezej reaguja na dentyste niz dorosli, dlatego grunt to je nie straszyc i wyslac do kogos kto ma odpowiednie podejście

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *