Objawy ostrogi piętowej

ból stopy - objawy ostrogi piętowej
4.9 (98.95%) 38 vote[s]

Ostroga piętowa („calcar calcanei”) to zmiany zwyrodnieniowe zlokalizowane w okolicy kości piętowej. Stanowią one przyczynę powstania narośli kostnej. Narośl jest z kolei zjawiskiem prowadzącym do zapalenia rozcięgna podeszwowego i – co dla chorego najważniejsze – bólu ograniczającego możliwość komfortowego przemieszczania się. Mówiąc inaczej, opisane wyżej ostrogi to kilkumilimetrowe wyrostki kości, które obecne są na podeszwowej stronie kości piętowej – z łatwością można jest zlokalizować na zdjęciu rentgenowskim. Taki stan jest efektem zmian przeciążeniowych. U ludzi starszych dodatkowo cierpiących na nadwagę ostrogi występują dość często, wiek jest jedną z przyczyn ich pojawiania się. Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Skąd biorą się ostrogi piętowe?

W znacznej większości przypadków ostrogi piętowe powodowane są przez nieleczony przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa dolna) bądź ścięgna Achillesa (ostroga piętowa górna). Wspomniane elementy są bezpośrednią przyczyną zwyrodnienia. Jeśli jednak chodzi o to, jak do zapalenia może dojść, to na przykład poprzez takie czynniki, jak: chodzenie w źle wyprofilowanym obuwiu, które deformuje stopę, niewielkie urazy powstałe w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, które zwykle nie są brane jako objaw jakichś zmian, płaskostopie, stojący tryb pracy, bieganie, które nie jest rozpoczynane od wskazanej rozgrzewki, nadwaga lub otyłość. Pacjenci zmagający się z problemem nadwagi, często miewają problemy zarówno z rozcięgnem podeszwowym, jak i ścięgnem Achillesa. Nie wszystkie przyczyny występowania ostrogi piętowej są jednak znane.

Gdy zaczyna się ostroga piętowa objawy są łatwe do rozpoznania

ostroga piętowa objawyToczący się w okolicy przyczepu rozcięgna proces zapalny sprawia, że w stopie pojawia się nadliczbowa kość. Ostroga piętowa wiążę się z następującymi objawami:

silny ból, którego nasilenie uzależnione jest od wykonywanej czynności,

ból jest bardziej intensywny rano, szczególnie kiedy po wstaniu z łóżka, chory kieruje stopy na podłoże; po dłuższym czasie spędzonym bez ruszania się, a tym samym bez podrażniania newralgicznego miejsca, chory po wstaniu, poruszeniu się, od razu na nowo odczuwa ból,

  • ból zlokalizowany jest w pięcie, pacjent jest w stanie wskazać konkretne miejsce,
  • gdy chory stawia pierwsze kroki, ból jest większy, jednak wraz z kolejnymi krokami ulega zmniejszeniu,
  • ból może też być na podobnym poziomie przez dłuższy czas, zdarza się jednak, że może on zaskoczyć pacjenta i objawić się zupełnie niespodziewanie,
  • ból może występować także w sytuacji, gdy stopy nie stykają się z gruntem,
  • 20% osób posiadających ostrogę piętową, nie skarży się na żadne dolegliwości z nią związane.

Blokada ostrogi piętowej

Zazwyczaj leczenie ostrogi piętowej polega na stosowaniu serii zabiegów fizykoterapeutycznych. Zaliczają się do nich: ultradźwięki, zabiegi laserowe, jonoforeza (czyli podanie leku poprzez przepływ prądu o stałym natężeniu), kinezyterapia miejscowa, krioterapia czy bardzo popularna ostatnio fala uderzeniowa. Niekiedy do leczenia schorzenia wykorzystywane są sterydowe zastrzyki w piętę, czyli właśnie blokady. Blokada redukuje ostry ból, jednak nie jest ona uniwersalnym sposobem leczenia. Sterydy zapewniają tylko przejściową poprawę, a mogą przynieść dużo skutków ubocznych. Lekarz dobiera sposób leczenia indywidualnie do każdego pacjenta.

2 Replies to “Objawy ostrogi piętowej”

  1. Objawy ostrogi piętowej są łatwe do rozpoznania, bo taki ból naprawdę trudno z czymkolwiek innym pomylić. Zwłaszcza, że jak się pojawi właściwa ostroga to bardzo łatwo ją wyczuć i chyba nikt kto o niej słyszał nie będzie miał wątpliwości, no, przynajmniej ja nie miałem, chociaż byłem ostatnią osobą, która jak mi się wydawało mogłaby mieć ostrogę piętową.

  2. No widzisz, a ja nie wiedziałem, że to są objawy ostrogi piętowej. Myślałem, że mam kłopoty ze ścięgnem podeszwowym i smarowałem je nawet bengajem 🙂 Pomagało, ale jak przestało to pokazałem znajomemu lekarzowi i od razu skierował gdzie trzeba. Nie każdy musi być od razu profesorem anatomii, od tego mamy lekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *