Przyczyny ostrogi piętowej

przyczyny ostrogi piętowej
5 (100%) 16 vote[s]

Ostroga piętowa jest coraz częściej występującą chorobą, która dotyka ludzi w każdym wieku. Przyczyny ostrogi piętowej są zróżnicowane wiele i obejmują one przede wszystkim czynniki obciążające stopę.

Intensywne uprawianie sportów

Jedną z przyczyn ostrogi piętowej jest zbyt intensywne uprawianie sportów. W jego wyniku stopa jest znacznie obciążona i w konsekwencji może dojść do jej deformacji, a następnie do powstania ostrogi piętowej. Taka przyczyna ostrogi piętowej zazwyczaj dotyka sportowców, którzy trenują zawodowo.

Nadwaga

Przyczyny ostrogi piętowej są także związane ze zbytnim obciążaniem stóp. Dlatego też dolegliwość ta bardzo często dotyka osoby cierpiące na nadwagę. Zbyt wysoka masa ciała naciska na stopę i tym samym sprawia, że łuk stopy spłaszcza się za mocno, a przez to rozcięgno piętowe ulega zbytniemu naciągnięciu. Powstaje stan zapalny i w miejscu przyczepu zaczynają odkładać się złogi wapienne. Konsekwencją tego jest tworzenie się na kości piętowej narośli, czyli ostrogi piętowej. Aby całkowicie wyeliminować dolegliwość należy w tym przypadku również wyleczyć nadwagę.

Chodzenie w niewygodnych butach

Gdy pojawia się ostroga piętowa przyczyny obejmują również noszenie niedopasowanych, niewygodnych butów. Kupowanie zbyt małego, albo zbyt dużego rozmiaru butów może w konsekwencji przyczynić się do deformacji stopy i tym samym do powstania ostrogi piętowej. Szczególnie cierpią na tą dolegliwość kobiety noszące niewygodne, wysokie szpilki zwężane dodatkowo na czółenkach. Codzienne zakładanie takich butów może przyczynić się do deformacji stopy i powstania dolegliwości zwanej płaskostopiem, a ta z kolei prowadzi właśnie do ostrogi piętowej.

Podeszły wiek

Niestety, ale na powstanie ostrogi piętowej szczególnie narażone są osoby starsze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wraz z procesem starzenia elementy kostno-stawowe ulegają naturalnemu niszczeniu i deformacji. Ponadto słabsze kości są bardziej podatne na deformację. Zbyt długie stanie, czy nawet chodzenie może sprawić, że ostroga piętowa pojawi się w bardzo szybkim czasie. Stąd też osoby starsze powinny szczególnie uważać i nosić możliwie jak najwygodniejsze buty, które dodatkowo nie obciążają stopy. Ponadto osoby takie powinny unikać również przebywania zbyt długo w pozycji stojącej, czy dźwigania. Tak słabe kości zwyczajnie mogą tego nie wytrzymać.

Niewyleczona kontuzja

Inną przyczyną występowania ostrogi piętowej są niewyleczone kontuzje stawu skokowego. Jeżeli skręcenie albo złamanie nie zostanie prawidłowo wyleczone, może przyczynić się do deformacji stopy, powstania stanu zapalnego i w efekcie do powstania ostrogi piętowej. Dlatego też wszelkie złamania, czy skręcenia powinny być leczone zgodnie z zaleceniami lekarza. Zbyt wczesne zdejmowanie gipsu na własną rękę, może w konsekwencji przyczynić się do poważniejszych konsekwencji, w tym do bardzo bolesnej choroby – ostrogi piętowej.

Praca w pozycji stojącej

Często tego typu schorzenie dotyka również osoby pracujące przez większość czasu w pozycji stojącej. W trakcie zbyt długiego stania, nie tylko stopa jest obciążona, ale również człowiek zaczyna stawiać stopy w nieodpowiedniej pozycji. Stanie w jednej pozycji po pewnym czasie jest po prostu niewygodne. Nieprawidłowe ułożenie stóp przez długi okres czasu może również przyczynić się do ich deformacji. W konsekwencji można zachorować na ostrogę piętową, którą z kolei ciężko wyleczyć w momencie, kiedy nie zmieni się pracy. W jej leczeniu ważne jest wyeliminowanie przyczyny. Często więc u osób pracujących w ten sposób dolegliwość ta bardzo często powraca.

2 Replies to “Przyczyny ostrogi piętowej”

  1. Nie biegam, jestem mężczyzną i to starej daty, więc nie noszę szpilek, ani żadnych butów na obcasie czy koturnach, bo Bozia mi wzrostu nie poskąpiła. A i tak mam! Więc jakie mogą być u mnie przyczyny ostrogi piętowej? Dodam, że odżywianie też normalne, więc nie powinno być kłopotu.

  2. Przyczyny ostrogi piętowej są różne. Wymieniłeś sporo, ale nie wszystkie 🙂 Jeśli dużo stoisz i często przenosisz ciężar ciała na jedną nogę, to już wystarczy. I wcale nie trzeba do tego pracy stojącej, może być, że na przykład godzinę stoisz w autobusie w drodze do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *