Ostroga piętowa górna

5 (100%) 9 vote[s]

Ruch to zdrowie, niekiedy jednak forsowanie organizmu, np. bieganie po twardej nawierzchni, może oprowadzić do stanu zapalnego ścięgna Achillesa. Również noszenie nieodpowiedniego obuwia powoduje ten problem. Szczególnie narażone na to są kobiety, które preferują szpilki, czy też buty na wysokim obcasie. Stan zapalny często jest ignorowany, co jest bardzo dużym błędem, gdyż może spowodować zdecydowanie gorsze następstwo, jakim jest ostroga piętowa górna.

Ostroga piętowa górna – przyczyny

Górna ostroga piętowa wywołana jest przez przewlekły stan zapalny ścięgna Achillesa. Jej objawem jest silny ból, który uniemożliwia chodzenie, bądź też ogranicza sprawność fizyczną. Może on występować ciągle, bądź pojawiać się np. przy kucaniu czy też zakładaniu lub ściąganiu butów. Niekiedy ból przez dłuższy czas jest ignorowany, a chory coraz bardziej uskarża się na ograniczenia fizyczne. Warto więc pamiętać, że jeżeli występuje często ból i kłucie pięty, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, który skieruje na zdjęcie rentgenowskie i na tej podstawie wystawi diagnozę.

Diagnoza: ostroga piętowa górna – co dalej?

Ostroga piętowa górna powoduje pojawienie się zwapnienia. Tutaj trzeba wiedzieć, że nie można go usunąć i chory jest skazany na nie do końca życia. Dlatego wraz z pojawieniem się dolegliwości bólowych, należy wybrać się do ortopedy, aby zwapnienie nie powiększało się, gdyż wtedy leczenie jest zdecydowanie trudniejsze, a dolegliwości bólowe mogą się jeszcze zwiększyć.

Ostroga piętowa górna – leczenie

Leczenie ostrogi piętowej górnej obejmuje na samym początku pozbycie się stanu zapalnego ścięgna Achillesa. Stosuje się więc leki przeciwzapalne, często to zastrzyki przeciwzapalne. Jednak najważniejsza jest fizjoterapia i zabiegi wykonywane przez rehabilitanta. Leczenie obejmuje też terapię falą uderzeniową. Stosuje się specjalne urządzenie, które emituje falę uderzeniową przez głowicę. Taki zabieg nie jest absolutnie bolesny, jest też bezpieczny, jednak należy pamiętać, aby wykonywać go regularnie.

Niekiedy zwapnienie bywa bardzo duże i sama terapia uderzeniowa nie jest w pełni skuteczna. Wtedy konieczne bywa zastosowanie wysokoenergetycznego lasera HIL. Taka terapia bywa skuteczna u osób z przewlekłym bólem i stanem zapalnym. Również taka forma leczenia jest bezbolesna i nie powoduje żadnych efektów ubocznych.

Jeżeli chory ciągle narzeka na ból, który uniemożliwia mu codzienne funkcjonowanie, można stosować przeciwbólowe leki niesteroidowe. Jednak można je brać tylko kilka dni i najlepiej dodatkowo skonsultować się z lekarzem. Warto też wiedzieć, że stosowanie leków przeciwbólowych jest skuteczne tylko na chwilę, gdyż jedynie maskuje ból, a nie leczy jego przyczynę. Osoby cierpiące na ostrogę piętową górną powinny także nosić obuwie ze specjalnymi wkładkami. Muszą one być ortopedyczne i wykonanie na specjalne zamówienie, gdyż dopasowanie do stopy jest tutaj kluczowe.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Leczenie ostrogi piętowej górnej jest trudne, warto więc zapobiegać takim nieprzyjemnym dolegliwościom. Przede wszystkim kobiety nie powinny nosić codziennie butów na obcasie, gdyż obciążają one ścięgno Achillesa. Nie należy również przesadzać z treningami. Muszą one być dostosowane do kondycji, zatem należy je regularnie zwiększać, a nie od razu biegać po 10 km. W razie pojawienie się bólu warto odpocząć i pozwolić zregenerować się organizmowi. Stan zapalny ścięgna Achillesa można szybko wyleczyć, natomiast zwapnienia pozostają do końca życia.

2 Replies to “Ostroga piętowa górna”

  1. Ostroga piętowa górna sama w sobie nie jest tak bardzo groźna. Najgroźniejsze jest to, że występuje przy niej stan zapalny. A zapalenie powoduje nie tylko ból, ale też to, że się to babrze i niestety samo nie przejdzie. Trzeba wdrożyć falę uderzeniową albo jakieś inne sposoby.

  2. No właśnie ostroga piętowa górna to już sama w sobie jest w pewnym sensie stanem zapalnym. Fala uderzeniowa na pewno działa, choć teraz lansują jakieś lasery i inne nowoczesne metody, tylko że najczęściej są one znacznie droższe niż tradycyjne, więc mało kto z nich korzysta i trudno o niezależną opinię czy to rzeczywiście szybciej i lepiej działa, czy jednak nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *