Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową

ból - ostroga piętowa
5 (99.09%) 22 vote[s]

Ostroga piętowa to jedno z najbardziej nieprzyjemnych schorzeń ortopedycznych. Odczuwanie silnego bólu wiąże się wówczas z dużym dyskomfortem, co sprawia, że konieczne staje się skorzystanie z porady specjalistycznej i podjęcie w tym zakresie terapii. Metod postępowania w przypadku tej dolegliwości jest jednak sporo. Omówimy nieco dokładniej jedną z nich. Na czym polega leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową?

Ostroga piętowa, czyli wyrostek na spodzie kości piętowej, wywołany jest zapaleniem rozcięgna podeszwowego i złogami wapiennymi, które się w tej części odkładają. Problem taki może powstać na skutek zakładania niedostosowanego obuwia, przeciążenia kończyn częstym staniem na nogach, problemami z nadwagą lub otyłością, a także jakimś urazem, np. podczas aktywności sportowej. Na ostrogę piętową narażone są najbardziej osoby w podeszłym wieku, co nie oznacza, że kłopot ten nie jest spotykany także u ludzi młodych.

Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową

Pojawienie się ostrogi piętowej wiąże się z bólem w stopie, który z czasem pojawia się nawet podczas braku jakiejkolwiek aktywności. Podobne odczucia spotykane są m.in. przy zapaleniu ścięgna Achillesa, dlatego konieczne jest udanie się do lekarza w celu postawienia profesjonalnej diagnozy. Po rozpoznaniu trzeba rozpocząć terapię.

Jeśli leki farmakologiczne (doustne lub zastrzyki), masaże i ćwiczenia nie zdadzą egzaminu, wówczas wiele osób decyduje się na sposoby z zakresu fizykoterapii. Jeśli mamy do czynienia ze schorzeniem, takim jak ostroga piętowa fala uderzeniowa to jedna z najczęściej zalecanych metod. Na czym polega ten rodzaj terapii? W miejsce, w którym występuje problem (czyli w piętę) zostaje skierowana przy pomocy profesjonalnego sprzętu fala. Jej działanie sprawia, że dochodzi do poprawy w tkankach i ścięgnach, a także do wzrostu produkowania kolagenu oraz polepszenia krążenia krwi w tej okolicy, co również sprzyja szybszemu wyleczeniu ostrogi piętowej.

Skuteczność leczenia ostrogi piętowej falą uderzeniową

Korzyści płynących z tej formy działania jest dość sporo. Przede wszystkim dużym plusem jest bardzo wysoka skuteczność metody. Gdy zatem pacjent zdecyduje się na metodę, jaką jest fala uderzeniowa ostroga piętowa prawdopodobnie ulegnie wyleczeniu. Mówi się, że możliwości sięgają tu nawet 85%, co bez wątpienia jest świetnym wynikiem i daje dużą nadzieję, zwłaszcza osobom, które były już gotowe zdecydować się na operacyjne usuwanie narośli na pięcie. Wielu ludzi ma z kolei obawy, czy leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową jest bolesne. Ortopedzi zapewniają, że pacjent nie odczuwa niczego nieprzyjemnego, a same zabiegi są w 100% bezpieczne dla zdrowia i nie wywołują żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową zazwyczaj ma postać terapii, składającej się z kilku sesji. Wykonywane są mniej więcej raz w tygodniu. Czasem ilość zabiegów może się zwiększyć – jest to kwestia indywidualna, zależna od konkretnego przypadku. Ważne jednak, że pierwsze efekty pojawiają się dość szybko – ból łagodnieje, a ostatecznie całkowicie znika. Warto również jednocześnie stosować dodatkowe metody. Zmiana obuwia na wygodniejsze to oczywiście podstawa, bez względu na sposób leczenia. Czasem warto także dokupić wkładki, które poprawiają komfort podczas chodzenia.

Wskazana jest także aktywność fizyczna, jednak ważne, by rozsądnie wybierać dyscypliny. Można zatem zdecydować się na pływanie czy jazdę na rowerze, natomiast nie ma absolutnie mowy o bieganiu, graniu w piłkę czy intensywnych spacerach. Nie można także przeforsowywać się, utrzymując długotrwale pozycję stojącą. Całość warto uzupełnić zbilansowaną dietą, bogatą w witaminy.

2 Replies to “Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową”

  1. Fala uderzeniowa sprawia, że ostroga piętowa szybciutko jest rozbijana, ale jest zagrożenie, o którym warto pamiętać. Wiadomo, że wszyscy chcemy oszczędzić, ale w tym przypadku nie powinno się tak robić. Trzeba zrobić tyle sesji, ile zapisze lekarz, a nawet jedną więcej.

  2. A po co jedną więcej? Fala uderzeniowa na ostrogę piętową to dość dobrze poznany sposób. Po tylu razach ile chciał lekarz idziesz na kontrolę i on lepiej będzie wiedział czy dalej trzeba coś robić czy nie. Przecież jak przepisują ci antybiotyk na coś to nie bierzesz dłużej niż trzeba, bo „w razie czego”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *