Leczenie ostrogi piętowej

ostroga piętowa
5 (99.17%) 24 vote[s]

Leczenie ostrogi piętowej jest konieczne w przypadku rozpoznania schorzenia. Dolegliwość, choć przez wiele osób bagatelizowana ze względu na ogólną nieszkodliwość, może w pewnym momencie stać się tak doskwierająca, że stanie się naprawdę trudna do zniesienia.

Ostroga piętowa to zapalenie rozcięgna podeszwowego i pojawienie się w tym miejscu narośli. Zmiana ma z reguły parę milimetrów długości i w zasadzie jedynym symptomem jest w jej przypadku ból. Na samym początku odczuwany jest on przy stąpaniu (choć da się go jeszcze wtedy „rozchodzić”), jednak wkrótce przyjmie formę ostrzejszą i zacznie doskwierać nawet podczas leżenia. Wśród przyczyn ostrogi wymienia się urazy podczas uprawiania sportu, niewygodne obuwie, częste i długie stanie na nogach, problemy z nadmiarem wagi. Schorzenie atakuje ludzi w każdym wieku, choć z reguły ofiarą padają osoby starsze z rozmaitymi deformacjami.

Jak wygląda leczenie ostrogi piętowej

ostroga piętowa wymagająca specjalistycznego leczeniaLeczenie ostrogi piętowej powinno odbyć się pod opieką lekarską, po uprzednim rozpoznaniu schorzenia. Diagnoza pada zwykle na podstawie wywiadu, oględzin ortopedy i zdjęć rentgenowskich stopy (niekiedy zleca się też USG). Jeśli lekarz potwierdzi, że wytworzyła się ostroga piętowa leczenie może przebiegać na kilka sposobów.

W wielu przypadkach stosuje się niesteroidowy lek przeciwzapalny, zażywany doustnie. Czasem jednak konieczny jest sterydowy zastrzyk. Bardzo często leczenie ostrogi piętowej opiera się na rehabilitacji, wykorzystującej fizykoterapię i kinezyterapię.

Jakie konkretnie są to metody? Mogą to być tzw. fale uderzeniowe, dające bardzo wysoką skuteczność działania (rzędu 70-80%). Pacjent przechodzi kilka tego typu „sesji”, ale pierwsze oznaki poprawy zauważa dużo wcześniej. Metoda ta jest też zupełnie nieodczuwalna dla chorego i nie sprawia żadnego bólu.

Leczenie ostrogi piętowej ultradźwiękami i nie tylko

Inny sposób, który również cieszy się sporym zainteresowaniem, to leczenie ostrogi piętowej ultradźwiękami. Zabiegi te mogą odbywać się każdego dnia – z reguły po ok. tygodniu, maksymalnie 10 dniach, cały proces kończy się. Lekarze zalecają również krioterapię, czyli tzw. zimnolecznictwo. Nie można także zapominać o terapii manualnej, czyli masowaniu stóp w celu rozciągania i ukrwienia odpowiednich miejsc, a także kinezyterapii, czyli leczeniu poprzez ruch. Rehabilitacja odbywa się pod okiem profesjonalisty, jednak pacjent musi systematycznie ćwiczyć również samodzielnie, by jak najszybciej pozbyć się przykrej dolegliwości. Nie zaszkodzą też metody naturalne, które same w sobie może nie mają mocy pełnego pokonania ostrogi piętowej, jednak stanowią dobre wsparcie. Z powodzeniem można więc stosować okłady z lodu, chrzanu, kapusty czy moczyć stopy w roztworze wody i sody oczyszczonej.

Nie tylko leczenie ostrogi piętowej

Leczenie ostrogi piętowej musi również iść w parze z zastosowaniem kilku modyfikacji odnośnie życia codziennego. Już pierwsze objawy choroby powinny poskutkować zmianą obuwia, które musi być jak najbardziej komfortowe, wygodne, elastyczne, a przede wszystkim nie posiadać żadnych obcasów. Wielu osobom podczas chodzenia ulgę przynoszą wkładki pod pięty, niwelujące dyskomfort.

Aktywność fizyczna powinna być na umiarkowanym poziomie – z dyscyplin sportowych zaleca się głównie basen lub rower, natomiast bieganie lepiej jednak odłożyć na później. W miarę możliwości trzeba unikać wszelkich urazów i częstego stania na nogach.

Równie ważna jest zbilansowana dieta, bogata przede wszystkim w bor, potas, magnez, żelazo i witaminy. Odpowiednie nawyki żywieniowe pomogą też w walce z nadmiernymi kilogramami, co jest szczególnie ważne podczas leczenia ostrogi piętowej.

2 Replies to “Leczenie ostrogi piętowej”

  1. Z mojego doświadczenia wynika, że leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową zajmuje najdłużej czasu, ale jak się nie zakończy serii zabiegów zbyt wcześnie, to ma się największe szanse na to, że ostroga piętowa nie pojawi się znowu. Laseroterapia jest też skuteczna, ale jednak mam wrażenie, że po niej dużo łatwiej jest mieć znowu ostrogę piętową.

  2. Jak ten pan ze zdjęcia biega po lesie w takich butach, to ja się wcale nie dziwię, że potrzebne mu jest leczenie ostrogi piętowej. Przede wszystkim trzeba zadbać o buty, to jest najważniejsze żeby nie mieć żadnych kontuzji i na to nie ma co żałować kasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *