Leczenie laserem ostrogi piętowej

leczenie laserem ostrogi piętowej
5 (100%) 15 vote[s]

Z pewnością jednym z najbardziej dokuczliwych schorzeń ortopedycznych jest ostroga piętowa. Znacznie osłabia możliwości ruchowe i wpływa na samopoczucie. Dolegliwość ta wymaga szybkiej interwencji i specjalistycznego leczenia. Terapia laserem należy do jednej z najczęściej stosowanych metod.

Czym jest ostroga piętowa

Objawy ostrogi piętowej.

Na początek trzeba wyjaśnić, co to jest ostroga piętowa i skąd się bierze. W momencie, gdy stopa ulega kontuzji bądź przeciążeniu wskutek długiego i częstego stania na nogach, noszenia niewygodnych butów czy nadmiaru wagi, może dojść do stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego i odkładania się tam wapnia. W rezultacie wyrasta w tym miejscu niespełna centymetrowa narośl, zwana właśnie ostrogą piętową. Zwyrodnienie to pojawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych, zwłaszcza starszych. Generuje ono coraz silniejszy ból, bardzo utrudniający życie. Ostatecznie chodzenie staje się już tak trudne, że ciężko z tym faktem normalnie funkcjonować.

Sposoby na ostrogę piętową

Terapia domowa w przypadku tego rodzaju schorzenia nie zdaje egzaminu. Trzeba oczywiście natychmiast zmienić rodzaj butów – nie powinny posiadać obcasów. Dobrze, jeśli będą również elastyczne i wyposażone w specjalnie zakupione w tym celu wkładki. Bardzo ważne jest również, by zaprzestać biegania, gry w piłkę czy tenisa. Lepiej zmienić je na inne dyscypliny, takie jak jazda na rowerze czy pływanie.

Mimo wszystko, niezbędna jest także wizyta u lekarza. Po zdiagnozowaniu zwyrodnienia (wywiad, USG, RTG), lekarz proponuje formę dalszego postępowania. Jeśli leki przeciwzapalne, zastrzyki czy ćwiczenia rehabilitacyjne nie pomogą, wówczas – nim zapadnie decyzja o zoperowaniu narośli – warto zastosować nowocześniejsze metody. Gdy więc pacjentowi nieustannie dokucza ostroga piętowa leczenie laserem może okazać się dobrym sposobem rozwiązania problemu.

Jak przebiega leczenie laserem ostrogi piętowej

Na czym polega takie działanie? Na emitowaniu wiązek światła w kierunku zmienionego miejsca, przy wykorzystaniu specjalnego sprzętu. Laseroterapia wykorzystywana jest przy wielu dolegliwościach – w przypadku, gdy jest to ostroga piętowa zabiegi muszą być powtarzane co najmniej kilka razy. U wielu pacjentów koniecznych jest nawet kilkanaście takich sesji, które odbywają się w parodniowych odstępach czasowych (koszt każdego z nich to z reguły kwota ok. kilkudziesięciu złotych).

Leczenie ostrogi piętowej laserem wymaga więc nieco cierpliwości, a także dużej konsekwencji. Zbyt wczesne przerwanie terapii spowoduje, że nieprzyjemne objawy natychmiast powrócą. Trzeba również dodać, że w sytuacji, gdy leczona jest w ten sposób ostroga piętowa zabiegi niekiedy nie przynoszą spodziewanego rezultatu, jednak wszystko jest tu kwestią indywidualną. Bardzo wiele osób chwali sobie laseroterapię, która spowodowała wyraźne zmniejszenie stanu zapalnego i znacząco złagodziła ból. Z pewnością ta forma działania powinna być wspierana i łączona z innymi sposobami zwalczania zwyrodnienia w stopie. Specjaliści zalecają tu dodatkowo ultradźwięki, kinezyterapię, masowanie, a gdy ból nie został jeszcze do końca wyeliminowany – nie zaszkodzą środki przeciwbólowe i robienie okładów z lodu. Dobrze sprawdza się również leczenie laserem wysokoenergetycznym w połączeniu z falą uderzeniową.

Ważne także, by terapia laserem prowadzona była przy jednoczesnej zmianie w sposobie żywienia. Osoby otyłe powinny jak najprędzej zadbać o zdrowszą sylwetkę, ponieważ nadmiar masy ciała spowoduje nawrót schorzenia i konieczność podjęcia leczenia na nowo. Dieta powinna zawierać także wszystkie składniki odżywcze, zwłaszcza witaminy, potas, magnez, bor i żelazo.

2 Replies to “Leczenie laserem ostrogi piętowej”

  1. Laserowe leczenie ostrogi piętowej jest przede wszystkim mniej bolesne niż leczenie jej w jakikolwiek inny sposób. To jest podstawa, którą trzeba sobie uświadomić. No i jeszcze do tego trzeba dodać skuteczność. Laseroterapia po prostu daje lepsze efekty.

  2. Wszyscy mówią, że laserowe leczenie ostrogi piętowej jest lepsze, ale nie znam nikogo, kto się zdecydował na tą metodę. Ja wiem, że jest droższa niż fala uderzeniowa, bo to dokładnie sprawdzałem, ale przecież nie brakuje ludzi, których bez wątpienia na to stać. Więc możliwe są dwa rozwiązania: albo nikt nie wie jeszcze jak to działa, albo lekarze sami nie są pewni, że to skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *