Ostroga piętowa a domowe sposoby

5/5 - (13 votes)

W momencie, gdy pojawia się ostroga piętowa domowe leczenie staje się głównym sposobem działania wielu osób. Choć nie zawsze da się uniknąć terapii farmakologicznej, fizykoterapii czy kinezyterapii, to z pewnością naturalne metody nie zaszkodzą, a często mogą stanowić doskonałe wsparcie.

Ostroga piętowa to bolesna narośl zwyrodnieniowa, powstała przy kości piętowej na skutek pojawienia się stanu zapalnego. Główną jej przyczyną jest nadwaga, uraz, złe obuwie i spędzanie większości czasu w pozycji stojącej. Schorzenie atakuje ludzi w każdym wieku, jednak wyjątkowo często przytrafia się osobom nieco starszym. Objawia się uciążliwym bólem (zwłaszcza w godzinach porannych), który w dalszych etapach schorzenia odczuwany jest coraz intensywniej, a do tego nawet podczas odpoczynku, gdy stopa nie jest w żaden sposób przeciążona.

Naturalne sposoby na ostrogę piętową

W przypadku dolegliwości takiej, jak ostroga piętowa leczenie naturalne to m.in.:

  1. zażywanie – w produktach spożywczych i jako suplementacja – witaminy B5, C, D3, E, K, magnezu, boru, żelaza, potasu, kwasu omega-3;
  2. okłady z lodu – przykładanie na kilka minut kostek lodu zmniejsza ból;
  3. moczenie obolałych, zmęczonych stóp w ciepłej wodzie z rozpuszczoną sodą oczyszczoną;
  4. stosowanie zewnętrzne sody oczyszczonej z niewielką ilością wody jako maski na pięty;
  5. okłady z chrzanu lub liści kapusty;
  6. masaże z wykorzystaniem olejków do aromaterapii (np. majerankowy, z lawendy) i oliwy z oliwek;
  7. używanie różnego rodzaju przypraw i ziół (dobrze sprawdzi się cynamon, imbir, kurkuma, żywokost lekarski);
  8. stosowanie octu jabłkowego – picie 2 łyżeczek każdego dnia lub używanie go do robienia okładów;
  9. wykorzystywanie oleju kokosowego na kilka sposobów (w diecie, do płukania jamy ustnej, a także jako środek do użytku zewnętrznego);

Zmiana trybu życia przy ostrodze piętowej

Szczególnie istotną kwestią jest zastosowanie pewnych modyfikacji, jeśli chodzi o tryb życia. Pierwsza sprawa – najistotniejsza – to używanie tylko wygodnych, miękkich i przede wszystkich całkowicie płaskich butów. Obcasy w takiej sytuacji to najgorsze, co może być. Do obuwia można dodatkowo zastosować wkładki na pięty – poprawią z pewnością komfort chodzenia.

W momencie, gdy rozpoznana zostanie ostroga piętowa domowe sposoby muszą również obejmować zmiany w zakresie odżywiania się. Zrzucenie zbędnych kilogramów pozwoli odciążyć stopy i zadziała sprzyjająco na pozbycie się problemu. Jednak nawet przy braku kłopotów z nadwagą czy otyłością ważne jest, by dieta była zbilansowana, a organizm miał zapewnione wszystkie konieczne składniki. Domowe metody radzenia sobie z ostrogą piętową obejmują także kwestie związane z ruchem. Oczywiście ciężki trening czy praca na stojąco nie są dobrym rozwiązaniem, jednak nie można rezygnować z umiarkowanej aktywności. Rehabilitacja ostrogi piętowej ma przecież duży wpływ na powrót do zdrowia i sprawności. Każdego dnia warto więc wykonywać odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne (najlepiej poprosić o pomoc profesjonalistę), a także masować podeszwę stopy. Nie zaszkodzi także jazda na rowerze czy pływanie, lepiej natomiast zrezygnować z joggingu, piłki nożnej i siatkowej czy tenisa.

Domowe sposoby to jednak nie zawsze gwarancja sukcesu. Ostroga piętowa nie jest co prawda żadnym niebezpieczeństwem dla życia czy zdrowia, jednak ból, który wówczas się pojawia, może naprawdę doskwierać. Jeśli objawy nie ustępują, zaleca się wizytę u ortopedy. Metody postępowania, które zaleci (leczenie farmakologiczne, laseroterapia, terapia falą uderzeniową lub ultradźwiękami) mogą pomóc w szybszym zwalczeniu schorzenia. Wówczas naturalne sposoby warto wciąż stosować jako formę wspomagającą.

2 Replies to “Ostroga piętowa a domowe sposoby”

  1. Okłady z lodu są dobrym domowym sposobem na ostrogę piętową, ale u mnie działają na niedługi czas. Maks to dwie godziny i na tym się kończy, ból wraca znowu i nic się nie zmienia.

  2. Domowe sposoby na ostrogę piętową nie działają na dłuższą metę. Jedynie trochę, właściwie chwilowo można powiedzieć. Na dłużej to tylko sposoby lekarskie, bo te wszystkie domowe to jedynie ukojenie w bólu, nic więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *